Дніпровська міська рада

офіційний Інтернет-портал

Субота, Груд 15


Ви тут: Про місто Інформація Місто Дніпропетровськ

Місто Дніпропетровськ

м. Дніпропетровськ

Одним з найкрасивiших мiст, розташованих на берегах могутнього Днiпра, є Днiпропетровськ - центр областi, яка за територiєю i чисельнiстю населення є другою серед всiх регiонiв України. Місто Дніпропетровськ знаходиться у південно-східній частині України, у степовій зоні (відстань від Києва 479 км, Одеси - 463 км, Сімферополя - 458 км, Донецька - 250 км). Ріка Дніпро поділяє місто на дві нерівні частини - правобережну і лівобережну. Перша розташована на Придніпровській височині (займає 2/3 території міста), друга - на Придніпровський низовині.

Загальна кількість населення Дніпропетровська - 1,1 млн. чоловік (третє місце по Україні, після Києва та Харкова).

Площа сучасного Дніпропетровська - 39704 Га. Місто розділене на 8 районів.

Основні національності - українці, росіяни, білоруси, євреї, відносини серед яких безконфліктні.

Сучасний Днiпропетровськ - це мiсто-красень, мiсто, яке швидко розвивається, з кожним днем набуває дiйсно европейського вигляду. Економічному росту міста сприяє стратегічно вигідне географічне розташування в центрі країни. В умовах перехідної економіки в житті Дніпропетровська вже видно нові тенденції розвитку, зокрема у фінансово-промисловій, науковій і культурній сферах. За останні кілька років промисловість міста має стабільний позитивний приріст обсягів виробництва в таких галузях, як чорна металургія, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування і металообробка. Поліпшення справ у виробничій сфері обумовило активізацію зовнішньоекономічної діяльності, що ведеться з 130 країнами світу.

Дніпропетровськ - один з найбільш розвинутих регіонів України, "бюджетний донор" країни. Місто сформувалося, насамперед, як центр базових галузей важкої промисловості - гірничодобувної, металургійної, хімічної. Структура промислового комплексу міста також складається з таких галузей, як: машинобудування, енергетика, харчова та переробна, легка, деревообробна і паперова, виробництво будіндустрії. Усе це доповнюється добре налагодженими транспортом і сферою обслуговування.

Основа промисловості - металургійний комплекс, найважливішими видами продукції якого є труби, сталь, чавун, прокат. Про могутній промисловий потенціал міста свідчать такі цифри: на 259 підприємствах 13 галузей виробляється близько 28,3% усієї промислової продукції області і 4,4% - України, у т.ч. - 10,5% - машинобудування та металообробної галузі, 6,9% - від загального обсягу виробництва чорної металургії, 7,5% - виробів хімічної промисловості, 5,6% - продуктів харчування.

Машинобудівна та металообробна галузь промисловості міста у загальнодержавному виробництві складають 10,5%. Хімічна галузь - це 7 підприємств, продукція яких широко відома в Україні та за її межами. Продукція галузі складає 7,5% обсягів виробництва хімічної та нафтохімічної промисловості України. Легка промисловість це багатогалузевий комплекс, який має потужний виробничий потенціал, в останні роки переоснащений і обладнаний найсучаснішим технологічним устаткуванням, що дає можливість виробляти високоякісні конкурентоспроможні вироби. Стабільно нарощує темпи виробництва харчова і переробна промисловість міста. В місті виробляється 5,6% обсягу виробництва продуктів харчування в Україні.

Дніпропетровськ залишається наймогутнішим центром виробництва ракетно-космічних систем і апаратів завдяки відомому в усьому світі Південному машинобудівному заводу ім. О.М.Макарова і Конструкторському бюро "Південне" ім. М.К.Янгеля. Великим є їх внесок в освоєння космічного простору. Нині створені десятки космічних носіїв, такі, як "Космос", "Інтеркосмос", "Циклон", "Зеніт", "Дніпро", ракетно-космічна система "Енергія-Буран", сотні космічних апаратів. Завдяки їх наполегливій праці Україна отримала заслужений статус "космічної держави".

Останнім часом Дніпропетровськ придбав також статус важливого фінансового центру України. Тут акредитовані і мають філії близько 40 великих державних і приватних банків.

Продукція багатьох місцевих товаровиробників відповідає європейським стандартам ІSО 9000. Товарна структура експорту представлена продукцією чорної металургії, машинобудуванням, товарами хімічної промисловості. У зовнішньоторговельному обороті області на Дніпропетровськ припадає 41,5%, у т.ч. 30,5% - загального експорту і 63,1% - імпорту.

Будучи великим промисловим і фінансовим центром України, Дніпропетровськ має потужний інвестиційний потенціал. За підсумками інвестиційного рейтингу м. Дніпропетровськ займає 4-е місце серед міст України. На 01.01.04 загальний обсяг іноземних інвестицій склав 417,1 млн. доларів, а в розрахунку на одного мешканця - 137,2 дол. США. Отримані іноземні інвестиції залучені в підприємства 29 видів діяльності. Досить привабливі інвестиційні проекти в сфері промисловості, транспорту, енергетики, будівництва й освіти.

У Дніпропетровську добре розвинута транспортна мережа. Через місто проходять найбільш важливі транзитні і залізничні магістралі, що поєднують північні області України і Росію з південними областями України і Кримом. У місті діють 2 залізничних вокзали, могутній залізничний вантажний вузол, міжнародний аеропорт, що здатний приймати найсучасніші літаки і зв’язує місто з країнами ближнього і дальнього зарубіжжя, річковий порт, а також розвинута мережа автомобільних магістралей.

У Дніпропетровську зосереджений значний науково-технічний потенціал України. Дніпропетровські вчені вирішують багатопланові завдання - від формування і реалізації космічної програми України до створення енергозберігаючих екологічно чистих технологій у гірничій справі, металургійній та хімічній промисловості, будівництві та сільському господарстві. Багато з розоблених ними проектів не тільки отримали міжнародне визнання, а й швидко знайшли практичне застосування. У місті діють два академічних інститути НАН України, 43 науково-дослідних, конструкторських та експериментальних підрозділи на промислових підприємствах. Науково-дослідницьку роботу у Дніпропетровську ведуть близько 15 тисяч науковців, у тому числі майже 600 докторів і 5 тисяч кандидатів наук. Система наукових установ вищих навчальних закладів регіону налічує 12 науково-дослідних секторів, 169 проблемних і галузевих науково-дослідних лабораторій.

Дніпропетровський вузівський регіон поєднує 35 вищих навчальних закладів, у тому числі 21 - I й II рівня акредитації і 14 - III і IV. Тут одержують кваліфікацію майже 90 тисяч студентів денної, заочної і вечірньої форм навчання. Серед дніпропетровських вузів - 4 університети, 6 академій, 3 інститути. Найбільш відомі з них - державний університет, державний технічний університет залізничного транспорту, гірнича і металургійна академії - одержали статус національних завдяки міжнародному визнанню за істотні досягнення в розвитку освіти та науки. Навчальні заклади у своїй більшості є державними. Нещодавно було засновано кілька приватних ліцеїв, гімназій, академій. У всіх вузах вводяться нові спеціальності: банківська справа, маркетинг, менеджмент організацій, міжнародна економіка.

У місті зареєстровано 103 політичні партії, 1148 громадських організацій і 23 національно-культурних товариств. Проводять роботу 196 релігійних громад 29-ти конфесій. Більшість суспільних, політичних і конфесіональних організацій активно співпрацюють з міською владою. Найважливішими позитивними рисами міської влади жителі вважають: професіоналізм і неполітизованість. Сильна, орієнтована на розвиток підприємництва і міжнародних відносин, місцева влада робить Дніпропетровськ центром політичної й етнічної стабільності в регіоні.

У Дніпропетровську діють Державний академічний театр опери та балету, Російський драматичний театр ім. Максима Горького, Український академічний музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка. Справедливо пишається художня громадськість Дніпропетровщини здобутками Михайла Мельника - керівника театру одного актора "Крик", який є першим лауреатом міжнародної національної премії ім. Леся Курбаса. Виготовлений німецькими майстрами орган, який звучить у Дніпропетровську, занесений до каталогів ЮНЕСКО. На базі органного залу відбуваються міжнародні фестивалі органної музики. Історичний музей ім. Д.І. Яворницького - це історичний комплекс із 5 будинків загальною площею 18028 кв.м: будинок-музей Д. І. Яворницького, музей "Літературна Наддніпрянщина", Діорама "Битва за Дніпро", виставкові зали. Колекція музейних експонатів налічує 250 тисяч екземплярів. Дніпропетровський художній музей - один з найстаріших в Україні. Сьогодні його колекція налічує понад 7500 експонатів видатних майстрів ХVIII-ХХI століть. Постійно діюча експозиція презентує глядачам самобутній іконопис Придніпров’я.

На одного мешканця Дніпропетровська припадає 134 кв.м зелених масивів і насаджень - один з найбільших показників по Україні. На території міста розташовані ботанічний сад, природні та штучні лісопарки, з яких два парки - пам’ятники садово-паркового мистецтва XVIII ст.